Úvahy unavené mysli

22. března 2014 v 20:47 | Ilys Eilen |  Fiat lux (Bloudění)
Salutatem omnes amicos animarum!
Někdy si říkám, že ten svět přece nemůže být tak šílený. Že život není tak nesmyslný a lidé nejsou tak zlí. Že když se chce, všechno jde. Kde je snaha, dostaví se prý i výsledek. To byla slova mé učitelky na základní škole. A dnes?
Nevím. Možná to chce jen obrnit se trpělivostí a čekat. S nadějí a vírou, že dobro vítězí nad zlem, že pohádky mají dobré konce a že každého může v životě potat štěstí. Že nikdo není odsouzen k životu plnému trápení, že neexistuje nic jako definitivní beznaděj. Ale možná, že se mýlím. Nebo ne?


Jak je možné, že člověku jedna událost, třeba i jeden okamžik, změní život tak, že není cesty zpět? Jak se může stát, že je člověk zbaven naděje na štastný život již na jeho začátku? Proč nás věci, které nemůžeme ovlivnit, předurčují k nezměnitelným a tragickým osudům? K neutěšeným životům? K trápení a problémům?

Vždycky jsem si myslela, že naděje umírá poslední. Věřila jsem, že nikdy není vše ztraceno. Že vždy může přijít štěstí, věci se můžou obrátit k lepšímu. Že usilovná snaha, práce a píle mohou nést dobré výsledky. Že když jde člověk za svým snem, může ho dosáhnout. Zastávala jsem názor, že jedině tehdy, dělá-li v životě člověk to, co ho baví, co mu jde a co je pro něj přirozené, může být opravdu štastný a přitom i nejvíce prospěšný. Věřila jsem, že svět je zařízen tak, že každý z nás mu nejvíce prospěje právě tím, k čemu byl stvořen. Ne tím, co společnost nejvíce vyžaduje nebo co se zdá být nejvýhodnější nebo nejsnažší. Kolik je na tom pravdy? Je to utopie? Jsme naivní snílek? Možná.
Poznávám sílu větrných mlýnů...ale zatím bojuji dál.
Ilys Eilen

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 missneverfree missneverfree | E-mail | Web | 22. března 2014 v 20:55 | Reagovat

If life itself has a meaning is it anything more than what we choose to call it?
(Poets of the fall)

2 E. Mary E. Mary | Web | 28. března 2014 v 20:58 | Reagovat

Ďakujem za pochvalu,  veľmi si to cením. Neviem, najradsej by som napísala k tomuto článku mnoho veci..lebo sa citim rovnako. Ale len toľko, že ťa obdivujem. Dala si to -konečne- na papier. Dnešný svet...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.